Emelt ágyás készítése újrahasznosítás segítségével
Emelt ágyás készítése számos módon történhet. Én egy különleges módját választottam a napokban, ahol az újrahasznosítás nagy szerepet kapott. Olvasd el az útmutatómat a további részletekért.
Mindig is vonzott a kert és az újrahasznosítás, hogy okosan, költségtakarékosan készítsek olyan dolgokat, eszközöket, amik igazán hasznosak és a kreativitásomat is kiélhetem. Ebben az emelt ágyás készítése című útmutatómban nem hazudtolom meg önmagam, hiszen bontott tetőgerendákból készítem el a szamóca emelt ágyását és még egy vasaljtó is alá kerül.
Emelt ágyás készítése
Maga az újrahasznosítás egy összetett dolog, és egyáltalán nem egyeztethető össze a fogyasztói társadalmunkkal, ami mindig és minden körülmények között újabb termék vásárlására buzdít.
Az újrahasznosítás a fogyasztói társadalom egyik ellenszere!
Tudom, ez sokakat megoszt, de én úgy vagyok vele, hogy a hulladék egy értékes másodnyersanyag, amivel nagyon kreatív dolgokat tudunk létrehozni, csökkentve az ökológiai lábnyomunkat és ezáltal környezettudatosabbak lehetünk.
Kinek ajánlott az emelt ágyás?
Mielőtt bármilyen építésbe belekezdenénk érdemes átgondolni, megismerni, belegondolni abba, hogy egyáltalán kinek ajánlott az emelt ágyás? A kérdésre hamar kaphatunk választ, hiszen szinte bárki számára előnyös, de különösen ajánlott azoknak, akik:
- Kezdőknek kiváló megoldás lehet, mivel kevésbé problémás, mint a hagyományos (ásásos vagy ásásmentes) kerti ágyás.
- Ökológiai termesztőknek, akik természetes megoldásokat keresnek, persze, ha minden eleme zöld.
- Dekoratív megoldásokat kedvelőknek, akik egyben dekorációs elemként is tekintenek a kertágyásra, nem csak termőközegnek használnák.
- Egyes esetekben idősebbeknek is jó megoldás lehet, de nekik inkább a magaságyást ajánlott, a hajlongás elkerülése érdekében.
Emelt ágyás készítése lépései
Érdemes körültekintőnek lennünk és előre megtervezni a folyamatot. Ezzel rengeteg felesleges időt tudunk megspórolni és nem utolsó sorban bosszúságot is.
Szükséges eszközök:
- láncfűrész;
- kalapács;
- kőműves ceruza, ha jelölni szeretnénk bármit is a készítés folyamán;
- szegek vagy ácskapocsok;
- emelt ágyás talajfelüli szigetelésére szolgáló eszköz;
- balesetvédelmi okok miatt kesztyű, szemüveg, acélbetétes bakancs, megfelelő ruházat.
Emelt ágyás alapanyagok
Nekem ilyen téren könnyű volt, mivel az alapanyagok komplett tetőcsere és kisház bontásából maradtak meg. Ilyen volt például a tetőgerenda, ami legalább 50 évet leszolgált a tetőn, de elöregedett, de a jobb darabjait félretettem ilyen célokból való felhasználásra.

A megfelelő darabok kiválasztásával „összelegozhatjuk” az emelt ágyásunk oldalait. Emellett nagyon fontos a megfelelő hely kiválasztása az emelt ágyásunknak és ahhoz igazítva tudjuk telepíteni az ágyásunkat.
Aljzatszigetelés, avagy a bontott vasajtó
Sokan nem gondolnak bele, de az emelt ágyás sokkal közelebb van a magaságyáshoz képest a talajhoz. Emiatt fokozottabb veszélynek van kitéve a vakondok, illetve egyéb károkozók és kártevőknek. Ennek érdekében érdemes vakondrácsot, gyomtakaróanyago (például tiszta kartont) elhelyezni az építményünk alá.

Az én esetemben egy bontott vasajtó lesz a megoldás. Tudom szokatlan, de működik. Emiatt az egész „tákolmányom” mozdítható lesz, mobilizálható. Szisztematikusan minden gyomos területet gyommentesíteni tudok idővel, csak bírjam húzogatni ide-oda a konstrukciót.
Gerenda méretre vágás, felületkezelés
A méretre vágás igazán egyszerű, hiszen csak a random méretű vasajtóhoz kell igazítani. Ezáltal épp akkorának kell lennie a külső szélének, mint a vasajtó nagysága. Ez a méret általános ajtóméret is lehet: 210*100 cm. Ez is bőven elég az emelt ágyás készítése kapcsán.
Méretre vágás és a felületkezelés kiemelten fontos!
A méretre vágás mellett a gerenda felületkezelése kiemelten fontos, amivel tartósíthatjuk a faanyagot. Én erre a természetesnek nevezett lenmag olajat javaslom. Ezzel több alkalommal átkent gerendák tartósabbak lesznek, de az se baj, ha hosszú távon lebomlanak, legalább visszakerül az anyatermészethez.

Most jön az izgalmas része az emelt ágyás készítése szempontjából. A méretre vágás után az összeszögelés, összeillesztés. Én ezt a tetőbontásból megmaradt emblematikus és számos ácskapocs segítségével tettem meg.
Mindössze az illesztési helyek két-két oldalára helyeztem egy-egy darabot, amivel összefogadtam a méretre vágott bontott gerentákat.

Az ácskapocsok használata nem igényel hatalmas szakértelmet, csak némi kézügyességet, a lentebb látható videóban mindezt mozgás közben is bemutatom.
Mi készülhet még bontott gerenda újrahasznosításával?
Emellett a bontott gerendákat különböző más építmények elkészítésére is fel lehet használni. Többek között nemcsak emelt ágyás, hanem magaságyás is készülhet belőle. Ez utóbbi alkalmatosság kiváló eszköz a hátfájásos kertészkedőknek, meg azoknak, akik tényleg tiszta földben akarnak növényeket nevelni.
Mindezek mellett pergolák, kerti kiskapuk, de még kiszárítva kezelésmentesen tűzifa is lehet belőle, amit téli fűtési szezonban vagy kerti bográcsozás alkalmával fel lehet használni.
Mit ültessünk emelt ágyásba?
A megépítés után érkezünk el a legfontosabb kérdéshez: mit ültessünk az emelt ágyásba? Mi a legjobb oda, mit célszerű oda vetni? Bármennyire is meglepő lesz a választ az emelt ágyás szinte bármilyen kerti növénynek alkalmas felület, de különösen jól működik:
- Zöldségek, melyeket szép számban tudunk kiválasztani ízlésünk szerint: paradicsom, paprika, uborka, saláta, sárgarépa, retek, spenót, káposztafélék.
- Gyümölcsök, például esetemben szamóca.
- Fűszernövények, ami talán a leginkább kézenfekvőek. Ilyenek például a bazsalikom, petrezselyem, metélőhagyma, oregánó, menta.
- Virágok, amik akár kártevő riasztók is lehetnek, többek közt: körömvirág, levendula, büdöske.

Vetésforgó és társítás
Mivel aránylag korlátozott a helyszín, így fontos a vetésforgó betartása, hogy a talaj ne merüljön ki egyoldalúan. Ilyenkor érdemes társított növényeket alkalmazni, például paradicsom és bazsalikom jó kombó lesz.
Fenntartása lépésekben
A fenntartása nem igényel sok teendőt, de számos dologra érdemes figyelni, ha hosszú időre szeretnénk megőrizni, használni a kertünkben.
Első és legfontosabb, ha nem mulcsoljuk gyorsabban kiszárad, mint a hagyományos ágyás, különösen nyáron.
Tápanyag utánpótlást igényel, mivel a szerves anyag idővel lebomlik, így évente frissítsd komposzttal vagy más talajjavító anyagok használatával.
Kerti szezon végén érdemes mulccsal takarjuk, ami tavaszra lebomlik, hasznos tápanyaggá válva.
Én úgy gondolom, hogy ez a fajta megoldás több szempontból is előnyös. Egy, dekoratívabbá varázsolja a kertünket. Kettő, az újrahasznosítás is fontos szerepet kap a kertünk kialakításában. Három, ez egy igazán fenntartható, életképes módszer zöldségek, fűszernövények termesztésére.
Legyen szó kezdő vagy haladó kertészkedőről, ez a fajta ágyás olyan megoldás, amely hosszú távon is megtérül.