Stand-up for Climate: Szorongás vs. cselekvés

Stand-up for Climate eseménysorozat „Szorongás vagy cselekvés” panelbeszélgetés vendége voltam, ahol megvitattuk milyen lehetőségeink vannak a szorongás elkerülésére.

Azt a megtisztelő felkérést kaptam az esemény szervezőitől, hogy személyemmel színesítsem a valóban kényes témát. Állításuk szerint meghívásom egyik oka az volt, hogy a lakosság széles rétegeit a kicsiktől a nagyokig edukálom, sokakhoz szólok, mint környezetvédelmi influenszer.

"Osztály vigyázz!" - mondhatni, de csak a kötelező fotózkodás a panelbeszélgetés előtt.
„Osztály vigyázz!” – mondhatni, de csak a kötelező fotózkodás a panelbeszélgetés előtt. Fotó: Berecz Valter / kepszerk.hu

Ez számomra különösen megtisztelő volt, ezért is vettem részt nagy örömmel az Európai Unió közösségi terében Budapesten, az Európa Pont információs és kulturális központban.

Stand-up for Climate eseménysorozat

A Stand-up for Climate egy egyedi és egyben kreatív oktatási kezdeményezés, amelynek nem titkolt célja, hogy a klímaváltozás témáját szórakoztató, elgondolkodtató és elérhető módon dolgozza fel.

"Figyelnek, csak engem figyelnek" - pillanat, amikor valami nagyon érdekeset mondok.
„Figyelnek, csak engem figyelnek” – pillanat, amikor valami nagyon érdekeset mondok. / Fotó: Berecz Valter / kepszerk.hu

Leginkább egy stand-up comedy stílusú, laza hangvételű előadásra vagy panelbeszélgetésre emlékeztet, de a humort eszközként használja arra, hogy fontos és gyakran nehéz klímatémákat közelebb hozzon az emberekhez.

Szorongás vagy cselekvés

Az Európa Pont által szervezett eseményt az alábbi beharangozóval népszerűsítette:

Te is érezted már, hogy a hírekben látott természeti katasztrófák vagy a jövő bizonytalansága szorongást keltenek benned? Nem vagy egyedül! A jelenségnek neve is van: klímaszorongásnak hívják, és egyre több embert érint.

Dehát hogyisne aggódnánk, ha a jövőnkre gondolunk? Mikor a környezetvédelem és a fenntarthatóság állandó téma, de látszólag nemhogy javul, hanem csak romlik a helyzet? Hogyan oldhatjuk fel ezt az ellentétet magunkban? Vendégeink, Szebenyi Péter környezetvédelmi influenszer és Dr. Ágoston-Kostyál Csilla környezetvédelmi szakpszichológus, megmutatják nektek, hogyan segíthetünk magunkon és a világon.

Na jó, tegyünk ellene, de ne szorongjunk rajta? Erről beszél majd Litkai Gergely humorista, aki Fenntartható félóra című műsorával oldja a hangulatot, közérthetővé téve a fenntarthatóság maszlagjait.

Hány Dwayne Johnsonnyi egy éves CO2e kibocsátásunk? Lesznek-e moslékkal működő hidrogént kipufogó gépjárművek, amiket utána még meg is ehetünk?

Gyere el, tölts velünk egy estét, és engedjük el együtt a klímaszorongást!

Stand-up for Climate panelbeszélgetés plakátja.
Stand-up for Climate panelbeszélgetés plakátja.

Az eseményen a beszélgetőpartnereim voltam:

  • Litkai Gergely – humorista, a Dumaszínház művészeti vezetője;
  • Dr. Ágoston-Kostyál Csilla – az ELTE PPK Ember-Környezet Tranzakció Intézetének egyetemi adjunktusa, környezetvédelmi szakpszichológus;
  • Az est házigazdája, moderátora Forró Bence, műsorvezető volt.

A teljes beszélgetés az Európa Pont Facebook oldaláról lehetett élőben nyomon követni, illetve ugyanitt lehet visszanézni.

Nézd vissza korábbi előadásaimról szóló beszámolókat az „előadás” menü pontban, vagy gyere el a nyilvános előadásaimra, hogy személyesen is találkozzunk.

Érdekesség, amikor a Bookline Zöld podcast vendége voltam


A környezettudatos életmód egyre több embert foglalkoztat – szerencsére ma már nemcsak írott formában, hanem inspiráló beszélgetések révén is elérhetők hasznos, elgondolkodtató tartalmak. Ennek remek példája volt, amikor a Bookline Zöld podcastjében szerepelhettem és első ízben beszélgethettem Litkai Gergellyel.

Hallgasd vissza!

A podcast műsorvezetője Litkai Gergely humorista, akit sokan a szellemes, mégis mélyen elgondolkodtató tartalmai miatt kedvelnek. A műsor célja, hogy a klímaváltozás, fenntarthatóság és környezetvédelem témáit közelebb hozza a hallgatókhoz – mindezt közérthetően, mégis szakmai igényességgel.

A műsor vendégei között írók, tudósok, zöld aktivisták és olyan hétköznapi hősök szerepelnek, akik valódi tettekkel próbálják jobb hellyé tenni a világot.

Bookline Zöld podcast műsorában szerepeltem Litkai Gergely műsorvezetővel
Bookline zöld podcast műsorán adott interjúm Litkai Gergely számára.

Én és a zöld gondolatom

Évek óta aktívan küzdök a fenntarthatóbb jövőért. A podcastban meséltem saját motivációimról, a környezetvédelemhez fűződő viszonyomról, és arról is, hogyan váltam közszereplővé, influenszerré ezen a területen.

A beszélgetés kiemelt témája volt Tóth Andi „Dobd ki a szemetest” című könyve is, melynek megjelenésében én is közreműködöttem. A könyv a hulladékmentes életmódról szól, és gyakorlati tanácsokat ad azoknak, akik szeretnének kevesebb szemetet termelni.

A podcast nemcsak informatív, hanem motiváló is. Litkai humoros, mégis komoly hangvételű kérdései és az én gyakorlott, releváns válaszaim segítenek jobban megérteni, miért is fontos a környezetvédelem – és hogy valójában nem is olyan nehéz zöldebb irányba terelni a mindennapokat.

Ha érdekel a fenntarthatóbb jövő témája, vagy csak szeretnél egy jó beszélgetést hallgatni egy inspiráló emberrel, akkor mindenképp érdemes meghallgatni az adást.

Oszd meg a Stand-up for Climate sorozatról szóló cikkemet, ha tetszett, köszönöm!

Szebenyi Péter
Szebenyi Péter

Szia, én Szebenyi Péter vagyok, környezetmérnök, környezetvédelmi influenszer és zöld marketing szakember. Lakossági és céges szemléletformálással foglalkozom. Az én nevemhez köthető Hulladékvadász mozgalom, a Jövő Öko-Nemzedéke (JÖN) Alapítvány és többféle országosan elismert edukatív zöld kampány létrehozása. Célom, hogy a környezetvédelem és a tudatos életmód nemcsak a lakosság, hanem a vállalkozások, cégek életének is a részévé váljon. Ha segítségre van szükséged, keress bátran, pacsi!

Articles: 218