A faültetés szabályai pofonegyszerűek, ha körültekintően, felelősen megtervezed egyéni vagy csoportos faültetésedet. 7 pontban összefoglaltam a lényeget.
A világunkban, a Földön tapasztalható természeti katasztrófák sorozata és a klímaváltozás okozta pánik kapcsán egyre többen gondolják úgy, hogy tennének valami igazán jót és hasznosat a negatív hatások megfékezésére. Például fát ültetnének.

Egyik oka ennek 2019 nyár elején a Science című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány, ami szerint a faültetésekkel akár megállítható is lehetne a klímaváltozás. A másik ok az Amazonas őserdőt pusztító lángok okozta sokk, ami még inkább növelte az emberek lelkesedését a faültetéshez.

Sokan nagyon lelkesek is lettek ezek után, ami egy nagyon dicséretes és boldogító dolog. Viszont a szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy sok esetben a nagy lelkesedéssel nagyobb kárt lehet okozni, mint hasznot.
Azt tudjuk, hogy ha örökbe fogadunk egy állatot az felelősséggel jár, de szerintem a faültetés is.
Ezért összefoglaltam 7 pontban, hogy mik is – szerintem – a faültetés szabályai, illetve további bekezdésekben, hogy adott területen hol és hogyan ültessünk fát:
- Megfelelő eszközök beszerzése: ásó, kesztyű, locsolókanna, csákány
Célszerű megfelelő eszközök beszerzésével könnyíteni a dolgunkat, hiszen csupasz kézzel hosszú idő és igen nehéz munka lenne a fa helyének kiásása. - Helyszín kiválasztása
Ültetés történhet a saját kertünkben, állami erdőgazdálkodásban, sőt, közterületen is. - Keretösszeg kiválasztása: Mennyit is szándékozunk faültetésre költeni?
Egy facsemete pár ezer forinttól egészen horribilis összegbe is kerülhet. Ez függ a kiválasztott fa típusától is és a mennyiségtől. Továbbá előnevelt, több éves és méteres fát is lehet vásárolni, ami természetesen jóval drágább a facsemetétől. Minden esetben érdemes körbejárni a vásárlási lehetőségeket. Komoly árkülönbségek lehetnek. - Faültetés optimális megvalósításához kiválasztani az ideális időpontot (évszakot)
Fontos kiemelni, hogy a nyár nem alkalmas a faültetésre. A magyarországi erdészetek, kertészetek ősz közepétől tavasz közepéig ajánlják az előnevelt fák, csemeték kiültetését a végleges helyükre. - Fa kiválasztása
A fafajta helyszín szerinti kiválasztása kiemelten fontos, ahol minden esetben kerüljük az invazív fajokat. - Fa utógondozása
Talán ez az egyik legfontosabb, ahol minden fa elültetésével egy nemes cselekedetet hajtunk végre, de a fa élete és annak alakulása rajtunk is múlik. A fákat locsolni, metszeni, ha szükséges permetezni is kell. Emiatt ültetés után kötelező megtervezni annak gondozását, mert pár hét elteltével azt vehetjük észre, hogy a fa nem élte túl az ültetés utáni időszakot. - Tápoldatozás
Ha ültetsz fát, akkor mindenképpen gondolj arra, hogy megfelelő tápoldatozással, tápanyagokkal segítsd a fád fejlődését, megmaradását.

Magyarország több mint 20%-át erdő borítja. Ezt sok esetben a településeken lakó emberek – úgy érzik – nem tapasztalják. Az első világháború utáni csonka Magyarországon mindössze 10%-os volt az erdővel borított terület nagysága. A legújabb erdősítési tervek szerint 2030-ra hazánk több mint 25%-át erdő fogja borítani. 2019 tavaszán csupán 22 millió csemetét ültettek el az állami erdőgazdálkodásokban. Olvasd el ezzel kapcsolatban a Faültetés az új trend Magyarországon című cikkem.
Kertben való faültetés szabályai
Ez talán a legegyszerűbb módja a faültetés helyszínének a kiválasztásának és az elültetésre szánt fa utógondozásának is.
- Először is döntsük el, hogy milyen fát ültetünk a kertünkbe (díszfa, gyümölcsfa, egyéb), hiszen ezek a fák jó esetben évtizedekig kertünkben élnek majd.
- A kiválasztott fához megfelelő helyet biztosítsunk: egy nagy lobkoronájú fának több hely kell, mint egy alacsony, kis termetű fafajtának.
- Érdemes földlabdás fenyővel karácsonyozni, amit akár a következő tavasszal ki is ültethetünk a kertünkbe. Mi így tettünk 20 évvel ezelőtt.

Közterületen való faültetés szabályai
- Közterületen való faültetés alkalmával minden esetben az illetékes önkormányzattól kötelesek vagyunk engedélyt kérni a kiválasztott helyszínen való ültetésre.
- Ha az nem megfelelő, akkor egy másik szabad helyet kell igényelni, amit csak a település kertészetével, gondnokával szakszerű részvételével közösen rendezhetünk meg.
- Kiemelten fontos minden közterületi ültetés előtt a fa utógondozásáról is gondoskodni.

Erdőben való faültetés szabályai
- Erdőben sose ültessünk engedély nélkül fát. Minden esetben a kiválasztott területtel foglalkozó erdészettel egyeztessünk.
- Olyan fát válasszunk, ami helyi jelleghez igazodik, nem invazív.
- Kérjük ki a szakértők véleményét.
- Gondoskodjunk a fák utógondozásáról.
- Erdőségekbe csemeték ültetése javasolt.
- Ha ültetnénk, de nincs időnk, akkor az állami erdőgazdálkodásokat anyagilag is támogathatjuk, hogy minél több fát ültessenek.