Növénykötöző, ami a kertedben is megterem és fenntartható

Növénykötöző nem szennyezi a kerted, nem kerül pénzbe és még tényleg fenntartható? Igen, létezik ilyen és nem is egy. Cikkemben bemutatom őket.

A fogyasztói társadalmunk sokat emlegetett mellékterméke a hulladék, ami a kertünket sem kerüli el. Ez utóbbi főként a feleslegesen a kertünkbe hordott különböző műanyag termékek: műanyag locsolókannák, műanyag vödrök és még hosszan sorolhatnám. De ebben a cikkben a címből kiindulva egyről lesz csak szó.

Műanyag növénykötöző, amit el kell felejteni

Sokan használják, sőt, még én is használtam, amíg rá nem döbbentem, hogy mennyire felesleges, káros, és hosszú távon rengeteg pénzbe is kerül.

A műanyag növénykötöző nem fenntartható, használj helyette természetes alapanyagúakat.
A műanyag növénykötöző nem fenntartható.

Mi az a növénykötöző, és miért fontos?

Kezdjük is az elején, cikkünk főszereplőjével a növénykötözőről, ami egy olyan eszköz, amely segít stabilan tartani a növényeket, támogatva ezzel az egészséges növekedésüket. Akár paradicsompalántákról, futónövényekről vagy díszcserjékről van szó, a megfelelő támasz nélkül ezek a növények megsérülhetnek vagy el is pusztulhatnak.

Növénykötöző egy mankó a növények fejlődéséhez

Tehát egy nagyon fontos eszköz, amire szükségünk van, de nem mindegy milyen formában, milyen áron. A sokak által használt műanyag növénykötözők nemcsak, hogy felesleges pénzkidobás, hanem még észrevételtelenül szennyezi a kertünk talaját, vízháztartását is.

Célom ezzel a cikkel, hogy a lehetőségeinkhez mérten, mindenki, aki szeretne egészségesebb növényeket termeszteni a kertéjében vezesse ki a műanyagot mindörökre a kertjéből.

A műanyag növénykötöző lényegében egy egyszerhasználatos termék, amire lehet vigyázni, de egy-két éven belül a napsugarak ultra ibolya (UV) hatásának köszönhetően elkezdenek tönkre menni, aprózódni, amire még az időjárás többi eleme is gyorsítóan hat.

Fenntarthatatlan a kerti műanyag

Fenntarthatatlan, nem való a műanyag a kertben, ezért egy edukatív sorozatot indítottam a közösségi médiafelületeimen, amiben naponta mutatom be ezeket a káros termékeket és a lehető legtermészetesebb megoldásaikat.

Műanyag a kertben nem való
Műanyag a kertben? Nem való – sorozatom elérhető teljes egészében a Facebook oldalamon.

Úgy gondolom, hogy a kertészkedés szerelmeseinek fontos, hogy növényeik megfelelő támogatást kapjanak, ugyanakkor a fenntartható megoldások egyre nagyobb szerepet kapnak a mindennapokban.

Környezetbarát növénykötöző

A környezetbarát növénykötözők használata nemcsak a természet védelmét szolgálja, hanem hatékony, költségkímélő és esztétikus megoldást is nyújt.

A műanyag növénykötözők helyett ma már számos természetes, lebomló alternatíva elérhető, amelyek nem szennyezik a környezetet.

Természetes, de ipari körülmények között előállított, ökológiai lábnyom árán készült termékek:

  • Juta kötél: Egy erős, mégis természetes anyag, amely kiválóan alkalmas kerti használatra.
  • Kenderzsinór: Teljesen biológiai újrahasznosítható, emellett rendkívül tartós.
  • Pamut kötél: Puha és kíméletes a növények szárához, ugyanakkor erős támaszt nyújt.
  • Banánrost kötél: Különleges és egzotikus lehetőség, amely fenntartható forrásból származik.

Növénykötöző házilag

Szívemhez nem ezek az iparilag, akár a világ túlvégéről idehozott, súlyos ökológiai lábnyommal rendelkező termékek állnak a legközelebb, hanem az otthon szinte nulla energiabefektetéssel házilag is elkészíthető növénykötözők.

Szerencsére több lehetőségünk is van rá, hogy otthon okosan ezt megoldjuk, mivel készíthető sokak által bosszantó, gyomnövényekből is. Ilyen például a közönséges csalán vagy éppen a vadkomló.

Közönséges csalán, a kötöző

A csalán egy sokoldalú növény, amiről már számos videót és posztot készítettem. A fentebb látható videóban 7 felhasználási módot említek. Érdekesség a kötözők kapcsán, hogy a csalánból ruhaipari termék is készülhet, igaz, technológiai és gazdasági hiányosságai vannak.

Európában szinte egyáltalán nem gyártanak belőle ruhanemüket, mert a ruhaipar szinte megszűnt. Köszönhető ez a távol-keleti olcsó termékeknek.

A csalán textilipari felhasználása miatt nem lehet meglepő, hogy akár a kertünkben természetes kötözőként is használhatjuk, de hogyan?

Egy kifejlett, virágzott csalán erős szárral rendelkezik, amit megfelelő előkészítés segítségével könnyedén alkalmazhatunk kertünkben növényeink kötözésére.

Csalánkötöző készítése:

  • hagyd meg kellő magasságig a csalánt, virágozzon le;
  • majd a szedd ki, vágd ki a szárait, ha fáj a csípése, akkor kesztyűben tedd;
  • majd egy vágódeszkánt valamilyen kemény eszközzel „vasald ki”, lehet ez egy kő is,
  • majd az így kivasalt szárakat hosszában szét is tudod tépni, melyek különálló szállak lesznek.
  • ezeket szárítsd ki és használhatod is kötözőként.

Vadkomló, mint kiváló kerti növénykötöző

Sokak utálják, mert nemcsak mindent benő, hanem komoly bőrirritációt okozhat, ha hozzá dörgölőzünk. Veszélyes egy növény emiatt, de természeti csoda is, hiszen egyes sörök belőle készülnek. Emellett a lusta kertészeknek a nagy barátja, mivel mindent benő a kertben, amivel nem foglalkoznak, amit parkagon hagynak.

A lentebb látható képen egy kupacba összehordott „komposztáló” látható, ami beterített a vadkomló.

Vadkomló kiváló takarónövény
A vadkomló kiváló takarónövény és a lusta kertészeknek a barátja.

A házilag készült termékünk előkészítése hasonló a csalánéhoz, csak szárbontás mentesen kell előkészíteni, csak a leveleket kell lehámozni róla. Erről a itt látható videóban a Youtube csatornámon beszélek, mutatom be részletesebben.

Miért válasszunk környezetbarát növénykötözőt?

Környezeti előnyök

A lebomló növénykötözők minimalizálják a hulladéktermelést, és csökkentik a talajszennyezést. Mivel ezek az anyagok teljesen lebomlanak, nem hagynak maguk után műanyag maradványokat.

Egészségesebb növények

A természetes kötözők kíméletesek a növények szárához, nem vágják be és nem okoznak sérüléseket, amelyek kártévők és kórokozók megjelenéséhez vezethetnek.

Gazdaságos megoldás

Sok természetes növénykötöző költséghatékonyabb hosszú távon, mivel nem kell évente újra megvásárolni.

Hol találhatóak környezetbarát növénykötözők?

Ha nem otthon készítjük el, akkor számos kerti és barkácsáruház, valamint online webáruház kínálatában megtalálhatóak a környezetbarát növénykötözők. Fontos, hogy mindig ellenőrizzük az anyagok eredetét és minőségét.

Irány a fenntartható zöld kert

A fenntartható kertészkedés alapja a környezetbarát eszközök használata, és a természetes növénykötöző remek példa erre. Ezek a megoldások nemcsak a környezetet védik, hanem életre szóló eredményeket is hoznak kertünkben.

Ha tetszett a cikkem, akkor kérlek oszd meg a közösségi médiában. Személyes célom, hogy fenntartható zöld kertek jöjjenek létre és ezzel együtt egészségesebb növényekről takaríthassuk be a finomabbnál finomabb ételeinket.

Szebenyi Péter
Szebenyi Péter

Szia, én Szebenyi Péter vagyok, környezetmérnök, környezetvédelmi influenszer és zöld marketing szakember. Lakossági és céges szemléletformálással foglalkozom. Az én nevemhez köthető Hulladékvadász mozgalom, a Jövő Öko-Nemzedéke (JÖN) Alapítvány és többféle országosan elismert edukatív zöld kampány létrehozása. Célom, hogy a környezetvédelem és a tudatos életmód nemcsak a lakosság, hanem a vállalkozások, cégek életének is a részévé váljon. Ha segítségre van szükséged, keress bátran, pacsi!

Articles: 210