Az EWC kódok fontos szerepet töltenek be a hulladékgazdálkodásban és hosszú távon a körforgásos gazdálkodás kialakításában, fenntarthatóbbá tételében. Cikkemben bemutatom ennek részleteit.

A hulladékgazdálkodás egyre nagyobb figyelmet kap a fenntartható fejlődés korában. A hulladékok megfelelő kezelése nemcsak környezetvédelmi, hanem jogi, gazdasági és társadalmi szempontból is kulcsfontosságú.

Manapság a fogyasztói társadalmunkban egyre nehezebb tudatosnak lenni, tudatosan fogyasztani és tudatosan hulladékot gyűjteni. De évről évre egyre több szabályozás, különböző kódrendszerek teszik a fogyasztónak is könnyebbé a hulladékok szelektálását, vagy éppen újrahasznosítását.

Még a mai napig is számos magánembernek, vállalkozásnak vagy nagy multi vállalatnak fejtőrés okoz a szelektív hulladékgyűjtés szabályai alapján a hulladék gondozása.

A különböző szabályozások, szemléletformáló tartalmak elsegíthetik ennek az ismeretanyagnak a pótlását.

EWC kódok

Ennek a rendszernek az egyik legfontosabb pillére az EWC kódok rendszere. De mit is jelent pontosan ez a fogalom, hogyan épül fel a rendszer, és miért van rá szükség a mindennapi gyakorlatban? Nézzük meg részletesen, érthetően, ugyanakkor szakmailag megalapozottan, hogy mi rejlik az EWC kódok mögött.

EWC kódok a bálázott papírhulladék újrahasznosítás
EWC kódok a bálázott papírhulladék újrahasznosításánál is elengedhetetlen.

EWC kód jelentése

Az EWC az angol European Waste Catalogue rövidítése, magyarul Európai Hulladékjegyzék. Ez egy európai uniós szinten egységesített osztályozási rendszer, amelyet azért hoztak létre, hogy a tagállamokban keletkező különféle hulladékokat azonos módon tudják nyilvántartani, kezelni és ellenőrizni.

A cél nem csupán a hulladékok osztályozása, hanem az újrahasznosítás, a hulladékszállítás, a statisztikai adatgyűjtés és a környezetvédelmi megfelelés támogatása is.

Egy EWC kód hat számjegyből áll, amelyeket három kétjegyű számpár alkot.

Az első két számjegy a hulladék keletkezésének fő forrását, a második kettő az alfolyamatot, míg az utolsó kettő magát a hulladék konkrét típusát jelöli. Például a 20 01 01 kód a papír és karton hulladékot jelöli a települési hulladékokon belül, míg a 17 04 05 a bontásból származó vas- és acélhulladékot írja le. A rendszer logikus, de ahhoz, hogy jól tudjuk használni, ismerni kell az alapelveit.

„Ewc kód jogszabály”

Az EWC kódok különösen fontos szerepet játszanak a hulladékgazdálkodási dokumentációkban. Minden olyan esetben, amikor hulladék keletkezik, azt regisztrálni kell, és meg kell határozni a pontos kódját. Ez a besorolás nem csupán adminisztratív feladat, hanem jogszabályi kötelezettség is.

Magyarországon például a hulladék jegyzékét a 72/2013. (VIII. 27.) VM rendelet melléklete tartalmazza, amely szigorúan szabályozza a különféle hulladéktípusok EWC kódjait.

Az egyik legfontosabb szempont az EWC kódok alkalmazásánál a veszélyesség megállapítása. A csillaggal () jelölt kódok veszélyes hulladékot jelentenek. Ezek esetében kötelező a veszélyességi jellemzők vizsgálata, hiszen a kezelésük, szállításuk és ártalmatlanításuk sokkal szigorúbb előírásokhoz kötött. Ilyen például a 20 01 33 kód, amely a veszélyes festékmaradványokat jelöli, szemben a 20 01 34 nem veszélyes festékhulladékkal.

Egyes esetekben előfordul, hogy ugyanaz a hulladéktípus – például egy olajszennyezett rongy – lehet veszélyes és nem veszélyes is, attól függően, milyen mértékben tartalmaz szennyező anyagokat. Itt lép be a hulladéktermelő felelőssége, akinek kötelessége a pontos besorolás.

A helytelen EWC kód használata nemcsak szakmai hiba, hanem komoly következményekkel is járhat. Egyrészt torzítja a statisztikai adatokat, másrészt jogszabálysértést is jelenthet, ami bírságot vagy egyéb hatósági szankciót vonhat maga után.

EWC kódok hiánya hulladék szemétdomb
EWC kódok hiánya miatt a hulladék a szemétdombon végzi.

Emellett akadályozhatja a hulladék megfelelő kezelését is. Egy rosszul besorolt hulladékot például nem vesznek át az arra kijelölt kezelőhelyek, vagy veszélyes hulladékot szállítanak veszélytelenként – ami súlyos környezeti kockázattal járhat.

Fontos hangsúlyozni, hogy az EWC kód kiválasztása nem kizárólag a hulladék látható jellemzői alapján történik, hanem elsősorban annak keletkezési módja, azaz a tevékenység típusa alapján. Ezért például ugyanaz a papírhulladék más-más kódot kaphat, attól függően, hogy irodai adminisztráció során keletkezett (20 01 01), vagy egy csomagolóüzem melléktermékeként (15 01 01). Ez a különbségtétel alapvető fontosságú.

A gyakorlatban az EWC kódokat többféle célra is alkalmazzák. Ezek közé tartozik a hulladék szállítása, a hatósági jelentések készítése, az éves hulladékbevallás, valamint a környezetvédelmi ellenőrzések során történő adatszolgáltatás. A kódokat fel kell tüntetni a szállítójegyen, az átvételi elismervényen, és szerepelniük kell a belső nyilvántartásokban is.

A digitális hulladékgazdálkodási rendszerek – például a magyarországi Egységes Hulladékgazdálkodási Információs Rendszer (EHIR) – szintén ezekre a kódokra épülnek.

EWC kód kereső

Ahogy a világ digitalizálódik, úgy válik egyre fontosabbá, hogy a hulladékos adatok is elektronikus formában, pontosan és naprakészen legyenek kezelve. Számos szoftver segíti ma már a hulladékgazdálkodási adminisztrációt, és képes automatikusan javaslatot tenni a megfelelő EWC kódra a megadott paraméterek alapján.

Ugyanakkor ezek a javaslatok csak tájékoztató jellegűek, és a végső döntés minden esetben a hulladéktermelő felelőssége. Ezért is fontos, hogy tisztában legyünk azzal, mit jelentenek ezek a kódok, hogyan kell értelmezni őket, és milyen következményei lehetnek a hibás besorolásnak.

EWC kódok listája

Zárásként érdemes egy rövid áttekintést adni néhány gyakran használt EWC kódról, amelyekkel a legtöbb vállalkozás vagy intézmény találkozik a mindennapi gyakorlat során:

WC kódLeírásVeszélyes?
20 01 01Papír és kartonNem
15 01 01Papír alapú csomagolási hulladékNem
17 04 05Vas és acélNem
20 01 33*Veszélyes festékmaradékIgen
20 01 34Nem veszélyes festékmaradékNem
13 02 05*Ásványolaj-alapú motorolaj és kenőanyagIgen
16 06 01*ÓlomakkumulátorIgen
20 03 01Települési vegyes hulladékNem
02 01 08Mezőgazdasági műanyag hulladékNem

Az EWC kódok rendszere elsőre talán bonyolultnak tűnhet, de megfelelő ismeretek birtokában hatékony eszközzé válhat a fenntartható hulladékgazdálkodás és a jogszabályi megfelelés biztosításában. Érdemes időt és energiát szánni a helyes használatuk elsajátítására, hiszen hosszú távon nemcsak környezetvédelmi, hanem üzleti előnyökkel is jár.

De ahogy mondani szokták, a legjobb hulladék a létre NEM jött hulladék.

Köszönöm, hogy ha megosztod másokkal is az útmutatómat.

Az EPR rendelet és az EWC kódok

Elsőre kevesen gondolnak bele, de szoros kapcsolat van köztük. Az EPR rendelet előírja, hogy a gyártók vagy éppen a forgalmazók milyen szinten felelősek a termékük hulladékká válása kapcsán és milyen módokon tesznek azért, hogy az könnyen újrahasznosítható, begyűjthető legyen.

Viszont ehhez azonban mindenképpen tudni kell, hogy milyen típusú hulladékról van szó. Ekkor jönnek szóba a számos hulladék kód, avagy az EWC kódok, amik segítenek meghatározni a hulladékokat.

Szebenyi Péter
Szebenyi Péter

Szia, én Szebenyi Péter vagyok, környezetmérnök, környezetvédelmi influenszer és zöld marketing szakember. Lakossági és céges szemléletformálással foglalkozom. Az én nevemhez köthető Hulladékvadász mozgalom, a Jövő Öko-Nemzedéke (JÖN) Alapítvány és többféle országosan elismert edukatív zöld kampány létrehozása. Célom, hogy a környezetvédelem és a tudatos életmód nemcsak a lakosság, hanem a vállalkozások, cégek életének is a részévé váljon. Ha segítségre van szükséged, keress bátran, pacsi!

Articles: 218