Trianon: 100 éve vesztettük el természeti kincseink 70%-át

Trianon 100 éve történt, ahol Magyarország elvesztette területei 2/3-át, lakossága 60%-át és a természeti kincseinek 70%-át, ami azóta is felfoghatatlan.

Az úgynevezett békediktátum a maga nevében világon egyedülálló módon tett egy országot saját magával határosság. Ez az az esemény, ami szinte minden magyart érintett és mind a mai napig érint: van, aki a szeretteit, lakhelyét, hazáját és még hosszasan lehetne sorolni mit veszthettek el.

Nagy-Magyarország vármegyéi és a Trianon alkalmával szétszabdalt ország képe.
Nagy-Magyarország vármegyéi és a Trianon alkalmával szétszabdalt ország képe.

A több mint 1000 éves magyar államnak a fennállása óta ez az egyik legsúlyosabb történelmi traumája, ami miatt majdnem meg is szűnt létezni. Minderről 2010 óta minden június 4-én megemlékezünk a Nemzeti Összetartozás Napján.

Trianon és a természeti kincseink

Természetkedvelőként és aktív környezetvédőként úgy gondolom, hogy talán ez az, amiről a Trianon kapcsán a legkevesebbet beszélünk, pedig szinte minden alkalommal az elvett területek természeti kincseivel illusztráljuk a traumát.

Egyes-kő Erdélyben, Hargita megyében. / Fotó: wikipedia.
Egyes-kő Erdélyben, Hargita megyében. / Fotó: wikipedia.

Az elveszett területek természeti kincsei a maga nevében egyedülállóak. A történelemkönyvekből tanultok, hogy az őseink mennyi-mennyi ideig vándoroltak, kalandoztak egy új hazát keresve és így találtak rá a Kárpát-medencére, ahol megalapították több mint 1000 éve Magyarországot. Egy olyan helyen, ahol szinte minden kincs megtalálható ahhoz, hogy egy ország teljesen önálló is legyen (nincs szükség importra, nincs energiafüggőség).

Trianon és a költészet

Ha csak a magyar irodalom nagy költőire, íróira gondolunk évszázadokon át a műveikben megjelenítették hazánk felbecsülhetetlen természeti kincsei, szépségeit. A trianoni döntés után az akkori és utána született magyar költök többsége bele nem törődésüket fejezték ki költeményeik sokaságával.

Szerintem ilyen kiemelkedő művek voltak,:

  • József Attila: Nem! Nem! Soha!;
  • Juhász Gyula: Trianon;
  • Wass Albert: Adjátok vissza a hegyeimet;

Trianon az erdők szemszögéből

100 éve vesztettük el erdejeink 89%-át, ami után egy mezőgazdasági országgá minősültünk át. Az emberi civilizációnak az ősidők óta hatalmas érték a faanyag és ezáltal az erdők megléte kiemelt gazdasági előny is, amit a döntés alkalmával szinte teljes egészében elvettek tőlünk.

Pilis hegyei és a Dunakanyar
Pilis hegyei és a Dunakanyar, a képet egy korábbi kirándulásom alkalmával készítettem.

Erdőterületek számarányai is lehangolóak: elvették fenyőerdeink 97%-át, lombhullató erdeink 85%-át és tölgyeseink 68%-át. (A faállomány mellett az akkori bányáinkat 100%-ban elvették.) Jelenleg a csonka Magyarország területét közel 20%-ban borítja erdő. 2019-ben több civil mozgalom és állami törekvés is indult annak érdekében, hogy ez az arány a jövőben nagyobb legyen. Ősz közepétől – tavasz közepéig mi is ültethetünk fát a faültetés szabályait betartva.

Trianon az állatvilág szemszögéből

A Kárpát-medence elég tágas és változatos ahhoz, hogy az élet lényegében teljes változatosságban megjelenjen benne.

A Kárpátok hegyei a medvék és más vadon élő állatok otthona.
A Kárpátok hegyei a medvék és más vadon élő állatok otthona. / Fotó: wikipedia

A döntés után elköszönhettünk az erdejeink lakóitól is. Többek közt a farkasoktól, medvéktől és a szarvasok java részétől és többféle madárfajtól is.

Trianon a jelen környezetvédelmében

Igaz, hogy 100 évvel ezelőtt Magyarország elvesztette hatalmas hegyeit, végtelen erdejeit, folyóinak nagy részét, rendkívül színes állatvilága 70 %-át, de minden eszközzel meg kell óvni azt, ami maradt. Továbbá törekedni kell a környező országokkal a Kárpát-medence természeti értékeinek a megóvására.

Kárpátalja és a Tisza

Hosszú évek óta okoz komoly környezetszennyezési problémákat a mai Ukrán – Román területekről érkező tiszai hulladékárhullám. Pár éve ezelőtt több lelkes önkéntes kezdeményezésére mára egy nagyszerű összefogás alakult ki a Tisza hulladékszennyezésének a megállításához, amihez már ukrán szakemberek is csatlakoztak. A probléma jelenleg sincs megoldva, de a tiszta Tisza víziója már nagyon közel van.

Hulladékvadász by Zeewa

A környezetszennyezések felszámolására kiváló lehetőség a 2020-ban megújult Hulladékvadász mozgalom rendszere, amiben már a jelenlegi országhatárokon átívelő opciókat kínál a felhasználóknak.

Hulladékvadász by Zeewa világtérképe.
Hulladékvadász by Zeewa világtérképe.

Így nem csak hazánkban, hanem a világ bármely országából be lehet jelenteni a szemétdomboktól kezdve minden más környezetszennyezést és azt közösségi finanszírozás segítségével a kialakult problémát megoldhatjuk. További részletek az új rendszer Zeewa honlapján, illetve a hulladékvadászon.

Szebenyi Péter
Szebenyi Péter

Pacsi, Szebenyi Péter vagyok, környezetmérnök, környezetvédelmi influenszer és zöld marketing szakember. Lakossági és céges szemléletformálással foglalkozom. Az én nevemhez köthető Hulladékvadász mozgalom és többféle országosan elismert edukatív zöld kampány létrehozása. Célom, hogy a környezetvédelem és a tudatos életmód nemcsak a lakosság, hanem a vállalkozások, cégek életének is a részévé váljon. Ha segítségre van szükséged, keress bátran.

Articles: 189