Komposzt tároló teszt: 7 típus, előnyök és hátrányok
A komposzt tároló egy nagyszerű eszköz arra, hogy a háztartásunkban keletkezett konyhai és kerti zöldhulladékot újrahasznosítsuk. Ebben a cikkemben részletesen bemutatom őket.
Már a cikk elején fontos megjegyeznem, hogy a komposzt tároló használata nélkül is tudunk komposztálni, ha kerttel rendelkező ingatlanban élünk. Ilyen esetre célszerű kertben kijelölni egy megfelelő helyet, ahol a komposztálás szabályait betartva egy halomban gyűjtjük az organikus hulladékunkat.
A komposzt a mesterséges humusz.
Igaz ez a megoldás több esetben lassabb is lehet, mint a komposzt tároló használatával elérhető időben eredmény. Ezért is célszerű egy megfelelően kialakított komposztáláshoz szükséges tároló beszerzése és használata.
Komposzt tároló típusai
Ha belecsapunk az otthoni komposztálásba, akkor érdemes pár eszközt beszerezni hozzá. Az első és talán az egyik legfontosabb lépés a megfelelő komposzt tároló eszköz beszerzése. Az általam összeállított listában szerelő eszközök egy része otthon is – akár hulladékból – elkészíthetőek.
Műanyag komposztáló láda
Ebbe a típusba tartoznak a főként bevásárlóközpontokban, gazdaboltokban kapható műanyagból készült dobozok, ládák variánsai. A műanyag alapanyaga miatt nem célszerű választani, csak plusz le nem bomló hulladékot képzünk vele és sajnos sok esetben hamar tönkre mennek (biztos vannak kivételek), problémása tisztításuk.
Előnyei:
- gyorsan beszerezhető;
- egyszerűen telepíthető;
- többféle méretben kapható.
Hátrányai:
- az anyagát tekintve nem természetes;
- környezetszennyező az előállítása;
- használatával nem csak a színe, hanem állapota is romlik;
- hulladék, szemét keletkezik vele;
- nehéz tisztítani;
- nem bomlik le;
- nap kiszívja, hamar tönkre mehetnek;
- a műanyag az UV hatására aprózódik, így a kertünkben mikroműanyagok keletkeznek a műanyag elöregedése mellett.
Személyes tanácsom az, hogyha nincs más lehetőség csak akkor választjuk ezt a típust.
Fa komposztáló láda
Ez a leginkább természetközeli megoldás, ami akár évtizedek elmúltával anyagával együtt komposztálható. Ezen anyagból készült ládák olyan faápoló anyaggal vonták be, amik meggátolják a faalap idő előtti korhadását.
Célszerű olyan kész komposzt tároló keretet vásárolni, ami környezetbarát alapozóval, festékkel van tartósítva.
Előnyei:
- természetes faalapú eszköz;
- hulladékként többféleképpen tudjuk újrahasznosítani;
- előállítása jobb, mint a teszt többi tagjának.
Hátrányai:
- ha környezetre káros faápolóval kezelték;
- az idő vas foga pár évtized alatt elpusztíthatja.
Raklap komposztáló
Nemcsak egy egyedi komposztálót láthatunk benne, hanem az újrahasznosítás egyik ékes példáját is. A használt raklapok felhasználásával egyedi méretekben tudjuk felállítani leendő komposztálónkat. Már akár 3 darab stabil raklap segítségével nagyszerű komposztálót készíthetünk.
A képen látható komposztáló az én kertemben áll. Erről készítettem egy videót a raklap komposztáló című cikkemben. Személy szerint nekem csak kellemes tapasztalatom van vele kapcsolatban.
Előnyei:
- raklap hulladék újrahasznosítás;
- raklapok könnyedén beszerezhetőek;
Hátrányai:
- nekünk kell összeállítani;
- a kezelt faanyagú raklapok károsak lehetnek a környezetre.
Beltéri gilisztakomposztáló
Van egy nagyszerű eszköz arra, hogy lakásban is komposztáljunk. Az utóbbi években Magyarországon is egyre népszerűbbé vált az úgynevezett gilisztakomposztáló eszköz, ahol földigiliszták segítségével hasznosítsuk újra a konyhai zöldhulladékot.
A gilisztakomposztáló is készülhet fából, fémből, sőt műanyagból is, amiből leginkább az utóbbi van a leginkább elterjedve.
Gilisztatea kiváló tápoldat.
A giliszták nemcsak a zöldhulladékot tüntetik el, hanem gilisztateával is megajándékoznak bennünket. Ez a speciális „tea” nem emberi fogyasztásra, hanem növényei tápoldatának kiválóan megfelelő. Ez a folyadék általában a két tartályos elemből álló eszköz alsó tartályába kerül összegyűjtésre, ahonnét könnyedén leszűrhető. Viszont minden esetben hígítani kell 1 a 10-hez arányban.
Előnyei:
- lakásokban élőknek praktikus;
- konyhai szerves hulladék komposztálható vele;
- giliszta komposzt tea;
- hulladékból is elkészíthető.
Hátrányai:
- elsőre problémásnak tűnhet;
- giliszták életben tartása;
Fém komposzt tároló
A felsorolt típusok és anyagok mellett természetesen a fémből készülsz komposzt eszközök is megfelelőek. Érdemes olyan fémalapú eszközöket használni, amik be vannak vonva korrózió elleni felületvédő anyaggal vagy rozsdamentes anyagból épülnek fel.
Ha házilag készítenénk fém komposztálót, akkor annak is többféle megoldása van. Ha módunkban áll érdemes hulladékból elkészíteni, ami lehet egy egyszerű rács (például nyúlketrec) vagy lebontott drótkerítésből.
Én az utóbbit használtam a diófalevél komposztálómnál, amit építését ebben a videómban mutatok be.
Előnyei:
- rózsamentes vagy megfelelő felületkezelésben részesült fém szerkezet időtálló;
- könnyű tisztán tartani.
Hátrányai:
- felületkezeléshez használt anyagok;
- fémkeret elemeinek az előállítása környezetszennyező.
Komposzt kas
Ez egy igazán különleges, természetközeli eszköz, ami ágakból, vesszőkből fonásszerűen állítanak össze. Többféle megoldás létezik, amit különböző kertészeti offline vagy online boltokban vásárolhatunk meg, vagy otthon készíthetünk el, ha kellően ügyesek vagyunk hozzá.
Előnyei:
- egy igazi környezetbarát megoldás;
- fahulladék újrahasznosítás (ágak, gallyak).
Hátrányai:
- nehéz házilag elkészíteni;
- időigényes az elkészítése;
- kevés helyen vásárolható meg készen;
- az időjárás függvényében pár év alatt tönkre mehet.
Elektromos konyhai komposztáló
A XXI. század elektromos vívmányai már a zöldhulladékunk feldolgozását sem kerülhetik el. Léteznek már olyan komposztáló berendezések, amik a konyhai hulladékot 24 óra leforgása alatt szerves trágyává alakítják.
Éttermeknek és más típusú vendéglátói egységeknek ajánlott.
Ezen berendezések alkalmazása főként vendéglátó egységekben ajánlatos, ahol nagy mennyiségben keletkezik komposztálható hulladék. Természetesen ilyen eszközöket a háztartások is vásárolhatnak maguknak, de a fentebb említett megoldások sokkal természetesebbek.
Előnyök:
- vendéglátói egységekben kiválóan alkalmazható;
- könnyen tisztítható;
- többféle kapacitás.
Hátrányok:
- elektromos energiát fogyaszt;
- előállítása hatalmas ökológiai lábnyommal rendelkezik;
- háztartásokban nem előnyös a használata.
Ha hasonló kertészkedéssel kapcsolatos tudnivalókat olvasnál, akkor iratkozz fel a hetente jelentkező, ingyenesZöld hírlevélszolgáltatásra!
Komposzt tároló kiegészítői
Az eszköz beüzemelése után szükségünk lesz több segédeszközre, többek között komposzt rostára, kerti lapátra, ágdarálóra, metsző ollóra. Szóval sok olyan eszközre, amit amúgy is meg kell lennie a kertünkben.
Komposzt rosta
A kiegészítőknél említett eszköz az úgynevezett komposzt rosta, aminek a segítségével a beérett komposztot eltudjuk különíteni a még le nem bomlót elemektől.
A komposzt tároló tartalmát az eszköz segítségével át tudjuk szitázni, majd ezek után a beérett komposztot visszatudjuk forgatni a kertünk talajába. Nem beszélve arról, hogy így a komposztálónkban is több hely lesz az újabb zöldhulladéknak.
Komposztáló-szépségverseny
Ha a felsoroltakból sem tudjuk eldönteni melyiket válasszuk, akkor érdemes ellátogatni az évente megrendezésre kerülő Komposztáló-szépségverseny oldalára, ahol többféle komposzt tároló eszközt láthatunk a gyakorlati használat közben.
Olyan kategóriákban, mint céges vagy lakossági komposztáló, sőt, ezeken belül is lakásban vagy kertben. Ebből is jól látszik, hogy már mennyire színes a felhozatal zöldhulladék komposztálását illetően Magyarországon is.
Komposzt tároló kell háztartásba!
Machiavelli híres mondása szerint: a cél szentesíti az eszközt. Bármilyen eszközt is választunk, egyben biztos lehetünk példát mutatunk és rengeteg zöldhulladékot hasznosítunk újra égetés nélkül.
Tilos az avar-és kerti hulladék égetése!
2021. január 1-jétől lépett hatályba az a törvény, mely szerint nem lehet elégetni a kertünkben keletkező zöldhulladékot. Ennek oka, hogy az égetés során keletkező szállópor a levegőminőség romlását okozza. Erről bővebben a Tűzgyújtási tilalom című cikkemben írtam.
Gyakran ismétlődő kérdések
Milyen komposztálót vegyek?
Minden esetben egyénre szabott. Célszerűbb a legtermészetesebb megoldást választani.
Milyen méretben érdemes?
Előzetesen fel kell mérni mennyi zöldhulladékot termelünk és ahhoz állítani nagyságát.
Számít az anyaga?
Igen, mert összetételétől függ annak tartóssága is.