Facebook Shops a zöld boltok nagy lehetősége

Facebook Shops néven a közösségi médiaóriás új lehetőséget nyújt a kisvállalkozásoknak, ami akár teret is engedhet a környezetbarát termékek minél szélesebb felhasználásának, terjedésének.

A koronavírus-világjárvány miatt egyre több cég az online térbe tette át működését és hoz vagy hozott létre webshopot. Az amerikai székhelyű vállalat főként az ilyen cégeknek próbál ezzel az ingyenes, Facebook Marketplace-hez hasonló új online piactér felülettel, lehetőséggel segíteni a talpon maradásban.

Magyarországi zöld boltok kialakulása, helyzete

Már a 2010-es évek előtt is léteztek zöld boltok Magyarországon, de igazán 2015-2016 környékén robbant be ez a piac, a zero waste életmód terjedésével. (Ezt szó szerinti fordításban nulla hulladék életmódnak lehetne nevezni, amit sokan hulladékmentes vagy hulladék nélküli életmódnak hívnak.) Ennek hatására gomba mód jöttek létre különböző zero waste webshopok és kezdték el árulni hiánypótló, de olykor a mozgalom ellen való felesleges portékákat.

Attól, hogy valamire azt aggatják, hogy zero waste nem biztos, hogy az is.

Az eltelt években sokat változott a fogyasztói társadalmunk. Egyre többen keresik vagy kezdik el keresni a környezetbarát alternatívákat. Így mára már egyre nagyobb igény van a környezetbarát termékekre. Legyen itt szó a vegyszermentes zöldségekre, gyümölcsökre vagy a minél kisebb ökológiai lábnyommal előállított tartós eszközökre, termékekre. Az irány jó, a fogyasztók egyre tudatosabbak, de még van min változtatni.

Facebook Marketplace

Ez a pár éve bevezetett funkció szerintem az utóbbi évek legjobb húzása volt a közösségi oldalnak. Én több ízben használtam és a létező különálló használt termékek eladására létrejött oldalakhoz képest egyik napról a másikra adtam el az eladásra szánt termékeket.

Facebook Marketplace egy remek hely, ahol a használt termékek gazdát cserélhetnek.
Facebook Marketplace egy remek hely, ahol a használt termékek gazdát cserélhetnek.

Sőt, léteznek olyan csoportok is, ahol ingyen cserélnek gazdát különböző kidobásra szánt termékek. Ilyen például az általam létrehozott Hulladék cserebere csoport, aminek a szlogenje: Neked hulladék, másnak érték! Jelenleg a csoportnak több ezer tagja és adminisztrátora van, illetve már másolt – hasonló névvel ellátott – verziója is van.

Egyszerűsége lehet majd a sikere a Facebook Shops online piactérnek

Nagyon sok olyan ismerősöm van, aki környezetbarát termékek készítésével foglalkozik, de mindig panaszkodnak, hogy nem tudnak kellő mennyiségű emberhez eljutni, nem úgy megy a „biznisz” ahogy szeretnék. Ennek legfőbb gátja, hogy nem tudnak vagy nem akarnak külön webshopot drága pénzért létrehozni, fenntartani.

A Facebook Shops Mark Zuckerberg szerint ingyenes és könnyen használható lesz. / Fotó: facebook
A Facebook Shops Mark Zuckerberg szerint ingyenes és könnyen használható lesz. / Fotó: facebook

Viszont a Facebook felhasználószintű használatához egyre többen értenek és az ígéretek szerint könnyű és ingyenes natív shopokat hozhatnak létre. Sajnos még Magyarországon nem elérhető (2020.05.20.).

Facebook Shops előnyei lehetnek:

  • egyszerű és mindenki által könnyen elérhető saját webshopunk lehet;
  • könnyebb lesz hozzájutni környezetbarát termékekhez;
  • a Mark Zuckerberg ígérete szerint felhasználóbarát lesz a felület;
  • emiatt nem kell komoly összegekért webshopot késztetnünk vagy kész webshop alkalmazást bérelni;
  • nem kell külön fejlesztőt foglalkoztatni a webshopunk karbantartásához;
  • a Facebookos hirdetési rendszer egyszerűsége miatt fizetett kiemeléssel könnyedén elérhetőek a vevők;
  • szinte nulla lesz a Facebookon lévő zöld boltunk fajlagos fenntartási költsége;
  • egyes esetekben kevesebb alkalmazottat kell alkalmaznunk;
  • Instagramon is létrehozható és üzemeltethető;
  • a felület ingyenes;
  • kérdés, probléma esetén a Facebook Messenger, a WhatsApp vagy az Instagram Direct is használható;
  • összekapcsolható már meglévő több ezer fős Facebook oldalakkal;
  • nem utolsó sorban jó kezekben kiváló Zöld marketing ereje van.

Ami hátrányai lehetnek:

  • csak Facebookon és Instagramon elérhető a shop funkció;
  • Google alapú keresőoptimalizálás hiánya;
  • előbbi miatt különálló SEO-zható blogra van szükségünk, amiről átirányíthatjuk a vásárlóinkat a Facebook shops felületünkre;
  • kötött formai követelmények (például saját sablon használata kétséges);
  • a termékeink hirdetése egyes esetekben pénztemető is lehet: facebook bugok vagy a felkészületlenségünk miatt;
  • nem utolsósorban rossz hír a weboldal-készítőknek, karbantartóknak.

A Facebook Shops az egyszerűsége miatt lehet közönségkedvenc nemcsak a zöld boltok üzemeltetőinek, hanem minden más termékárusítással foglalkozó kisvállalkozónak.

Forrás: Mark Zuckerberg

Ajánlott tartalom tőlem közösségi médiával kapcsolatban:


Vállalom cégek, iskolák, közintézmények részére többféle interaktív előadás, zöld marketing tanácsadás megtartását, akár online is. Az alábbi űrlap megfelelő mezőinek kitöltésével lehet felvenni velem a kapcsolatot.

Bízom együttműködésünk és a környezetvédelem sikerében.

Szebenyi Péter
Szebenyi Péter

Pacsi, Szebenyi Péter vagyok, környezetmérnök, környezetvédelmi influenszer és zöld marketing szakember. Lakossági és céges szemléletformálással foglalkozom. Az én nevemhez köthető Hulladékvadász mozgalom és többféle országosan elismert edukatív zöld kampány létrehozása. Célom, hogy a környezetvédelem és a tudatos életmód nemcsak a lakosság, hanem a vállalkozások, cégek életének is a részévé váljon. Ha segítségre van szükséged, keress bátran.

Articles: 189