Hasadtlemezű gomba elleni védekezés – 3 tipp

A hasadtlemezű gomba egy olyan tapló gombafaj, amelynek megjelenése gyakran egyenlő a gyümölcsfa halálával és még az emberre is veszélyes. Cikkemben bemutatom az ellene való védekezési lehetőségeket!

Aki olvassa a cikkeimet, nézi a videóimat észrevehette, hogy környezetvédelmi influenszerként nemcsak a környezettudatos életmód lehetőségeiről készítek tartalmat (például szelektív hulladékgyűjtés szabályai), hanem a kert és a kertészkedés szeretetén keresztül zöldítem, érzékenyítem az embereket a környezetünk megóvása érdekében.

Sokan nem is sejtik milyen veszélyek leselkednek a kertükben nemcsak a növényeinkre, de akár ránk is. Előbbinél a többféle gombás és más növényeket pusztító betegségek vagy éppen a kártevő létformák. Utóbbinál a teljesen evidens bénázásból adódó balesetek vagy éppen egyes létformák okozta könnyebb vagy súlyos betegségek, amikre érdemes felkészülni, vagy talán a legjobb megelőzni.

Ez nem a Last of Us nevű sorozat,

de a valóságban is előfordulhat, hogy egyes gombafajták, így a hasadtlemezű is képes az emberi egészséget veszélyeztetni. Erről bővebben a cikkem második részében beszélek.

Hogyan védekezzünk a hasadtlemezű gomba ellen?

Nehéz, nagyon nehéz, de itt is a prevenció, azaz a megelőzés, ami igazán a legjobb ellenszere a gombának. Ha meg tudjuk gátolni annak megjelenését, akkor elégedetten tudunk hátradölni. De hogyan gátoljuk meg?

hasadtlemezű gomba tapló
A karimás hasadtlemezű gomba egy levágott almafa ágon.

Hasadtlemezű gomba ellen a legjobb megelőzés: faápolás!

Egyszerűnek tűnik, de a gomba ellen a faápolással tudunk legegyszerűbben tenni. Minden évben megfelelő metszési időszakban metsszük meg a fát. Vágjuk le az elhalt és beteg ágakat, melyeken a leggyakrabban jelenthetnek meg a hasadtlemezű gomba testei.

Minden évben tavasszal és ősszel is végezzük el az őszi vagy a tavaszi lemosópermetezést, melynek segítségével a taplógombák legtöbb szereplőjének a megjelenését is meg tudjuk gátolni. Érdemes a kemény vegyszerek helyett aránylag környezetbarát megoldást választani. Ilyen lehet a „vas-kén” alapú lemosópermetező szerek, amiket kertészetekben könnyedén be lehet szerezni.

Minden permetezést, akár bioszerrel vagy kőkemény vegyszerről legyen szó: mindig védőfelszerelésben végezzük. A különböző európai uniós előírások szerint ezek fel is vannak tüntetve a termék oldalán, annak címkéjén. Mellékelt képen látható módon.

lemosópermetezés vegyszer egészség védelem
Lemosópermetezés alkalmával mindig olvassuk el a vegyszer leírását.

Hogyan fertőzz a hasadtlemezű gomba?

Faápolás hiányában a fán kialakuló sebek, elhalt ágakon keresztül fertőz, jut be a gombaspóra, ami ellen utólag már nem sokat tehetünk.

Sokszor egyszerűen csak a szél fújja át a másik fára, vagy éppen tájékozatlan kertészkedő nem lefertőtlenített kerti szerszámokkal viszi át a másik fára. Ez utóbbi talán a legbosszantóbb, sajnos én is kezdő kertészként beleestem ebbe a hibába.

Kevesen gondolnak rá, de a madarak is fáról fáról áthordhatják a különböző rájuk, de a gyümölcsfákra veszélyt jelentő gombákat.

Sőt, a madarak mellett a beporzó rovarok (például) a méhek is terjeszthetnek különböző gombás betegségeket, ami akkor lehet „ragadós” a fa számára, ha az épp beteg vagy fogékony, ergo nem ellenálló az adott gombás vagy más egyéb betegséggel szemben.

Ezért is célszerű olyan nemesített vagy ősfafajtákat telepíteni a kertünkben, amik ezeknek a betegségeknek ellenálló vagy éppen a klímaváltozás felgyorsulása okozta változásokkal is felveszik a versenyt más gyengébb fajtákkal kapcsolatban.

Mik a legfőbb jellemzői a hasadtlemezű gombának?

  • Kalapja: 1-4 cm széles, legyező alakú, kagylószerűen homorú. Színe nedvesen szürke, barnásszürke, szárazon szürkésfehér, ezüstös.
  • Lemezei: Sűrűn állóak, a rögzítési helytől sugarasan kiindulóak, rózsaszínes-szürke színűek. Hosszirányban kettéhasadnak, széthasadt lemezfelek.
  • Tönkje: Hiányzik, vagy rövid, szürkésfehér nemezes szőrök fedik.
  • Húsa: Szívós, világos színű.

Tényleg veszélyes az emberre?

Általánosságban elmondható, hogy egészséges emberre nem veszélyes, de gyenge immunrendszerrel rendelkező személyek számára a légutakon bejutva veszélyes lehet. Egyes esetekben így megtelepült a gomba a tüdőben, illetve az orron át az agyban is.

Ha emberben megjelenik, akkor nincs rá gyógymód.

Továbbá fontos megjegyezni, hogy a hasadtlemezű gomba nem ehető! Fogyasztása gyomorpanaszokat okozhat.

Érdekességek a hasadtlemezű gombáról:

  • Ez a gombafaj különlegesen ellenálló a szárazsággal és a hideggel szemben.
  • Gyógynövényként is használják, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatással bír.
  • Genetikai kutatásokhoz is előszeretettel alkalmazzák, könnyen termeszthető mesterséges táptalajokon.
  • Kiválóan lebontja az elhalt növényeket, ágakat, fatörzseket. Többek közt ezért is jelennek meg öreg fákon.

Nézd meg a faápolásról szóló videóimat a Szebenyi Péter Youtube csatornámon.

Gyakran ismétlődő kérdések

Miért veszélyes, ha megjelenik a kertünkben?

Legfőképpen a gyümölcsfáinkra veszélyes, de gyenge egészségű emberre is.

Hogyan ismerhető fel a hasadtlemezű gomba?

Általában a fák beteg részein, sebeinél szokott megjelenni, fehéres kalapja van.

Szebenyi Péter
Szebenyi Péter

Pacsi, Szebenyi Péter vagyok, környezetmérnök, környezetvédelmi influenszer és zöld marketing szakember. Lakossági és céges szemléletformálással foglalkozom. Az én nevemhez köthető Hulladékvadász mozgalom és többféle országosan elismert edukatív zöld kampány létrehozása. Célom, hogy a környezetvédelem és a tudatos életmód nemcsak a lakosság, hanem a vállalkozások, cégek életének is a részévé váljon. Ha segítségre van szükséged, keress bátran.

Articles: 189