Milyen maszk jó a koronavírus ellen? – Orvosi vs. textil
Milyen maszk jó a koronavírus ellen? Tették és teszik fel sokan ezt a kérdést maguknak, jogosan. Ebben a cikkben bemutatom az orvosi és a textilmaszkok tulajdonságait.
A koronavírus elleni védekezésben a rendszeres kézmosás mellett a maszkok hordása is segítséget jelent. A világjárványt övező pánik miatt a kereskedelemben kapható orvosi maszkok egyik napról a másikra elfogytak. Emiatt sokan házilag készítenek magunkat textil maszkot, illetve több webshop is az extra bevétel reményében egyedi mintázatú, „trendi” maszkokat kezdett el árusítani. Ennek ellenére a textilmaszkok hordása, hatásossága már több kérdést is felvet.
Milyen maszk jó a koronavírus ellen?
Megoszlanak a vélemények, hogy kinek és miért kell hordania maszkot. A koronavírus-járvány miatt viszont a maszkok hordása új értelmet kapott, hiszen nem csak a betegség elkapásában gátolhat meg bennünket (elsősorban azáltal, hogy nem nyúlunk a szánkhoz, orrunkhoz), hanem annak továbbadásában is.
Orvosi maszk
A hagyományos értelemben vett patikákban kapható orvosi maszk elsősorban krónikus és más betegségekben szenvedőknek forgalmazzák. Ezeket a maszkokat gyárilag egyszeri használatra találták ki, amiket használat után veszélyes hulladékként megfelelő elkülönítéssel kell kukába helyezni és/vagy megsemmisítésre küldeni.
Az orvosi maszk a levegőt beengedi, de kifújáskor meggátolja a korozók kijutását.
Házi készítésű textil maszk
Ezek a textilmaszkok a legtöbb esetben többszöri hordásra készültek, aminél nagy kérdés a tisztítás gyakorisága és módja. Továbbá hosszan való hordás okán egy napon belül a textilanyaga átnedvesedhet, ami betegségek kockázatát is rejtheti magában.
Lényegében rövid távú használatra alkalmasak, amik után kötelezően ki kell mosni.
Textilmaszkok mosása:
- fontos a gyakoriság, minden használat után mossuk ki;
- a mosás hőfoka, minimum 60 fok;
- használjunk mosószert;
- mosás és centrifugálás után érdemes kivasalni.
Az orvosi és a textil maszk összehasonlítása: védnek-e influenzajárvány esetén?
Többféle teszt bizonyítja ezen maszkok használatának az előnyét, illetve helytelen használatuk esetén azok hátrányát is. A PudMed egészségügyi honlap oldalán 2013-ban publikált vizsgálatban a házi készítésű maszkok hatékonyságát elemezték, hogy mennyire védenek az influenzajárványok ellen.
A vizsgálat során számos háztartási anyagból készült maszkot megvizsgáltak a bakteriális és vírusos aeroszolok blokkoló képességének szempontjából.
21 egészséges önkéntes pamut pólókból készítette saját arcmaszkját és a maszkokat ezután megvizsgálták:
- egészséges önkéntesek köhögéséből izolált mikroorganizmusok számát összehasonlították:
- a házi maszkkal,
- orvosi maszkkal
- és több levegőmintavételi technikát alkalmaztak.
Eredmények szempontjából mindkét maszk szignifikánsan csökkentette az önkéntesek által kiürített mikroorganizmusok számát, bár a műtéti maszk háromszor hatékonyabban gátolta az átvitelt, mint a házi készítésű maszk.
Ffp3 maszk, az ipari védőmaszk
Ez az a maszk, amit az Országos Mentőszolgálat is használ, mindemellett ipari felhasználásban elterjedt. Jelenleg szinte alig pár helyen beszerezhető. Védelmi fokozata ellenére csupán 90-120 percig használható. Sajnos ezt a maszkot nem lehet mosni, nem lehet újrahasználni. Használata végeztével veszélyes hulladéknak minősül.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A koronavírus mellett védelmet nyújt:
- a szilárd aeroszolok és / vagy mérgező folyadékok ellen;
- magas részecske, finom porszemcse koncentráció;
- olaj vagy vízbázisú ködök ellen.
Veszélyes hulladék a használt maszk?
Sokan beszélnek a maszkok használatáról, hordási ciklusairól, de azok kidobásáról, semlegesítéséről kevesen emelnek szót.
Tudni kell, hogy a fertőzött vagy használt maszkok veszélyes hulladéknak minősülnek.
Ne a köztéri szemetesbe dobjuk ki, hanem minden esetben zárható zsákban kell dobjuk ki otthon vagy elkülönítve a veszélyes hulladéklerakó helyeken kell leadni.
A legfrissebb vizsgálatok szerint a vírus gazdatest nélkül is akár több óráig vagy napig is képes aktív maradni felületek milyenségének függvényében. Emiatt az eldobott maszkok és kesztyűk is a vírus potenciális veszélyforrásai lehetnek.
Milyen maszk jó a koronavírus ellen? – Konklúzió!
A házi készítésű textil maszk bár az orvosi maszk képességeihez képest kevésbé hatékony, de például egy rövid vásárlás során megfelelő opció lehet a fertőzés ellen. Továbbá kisebb az esély arra, hogy a felelőtlenebb embertársaink eldobálják úton útfélén. A világ másik pontján, a járvány kitörési gócpontjától nem messze már az óceán partját szennyezték be az eldobált orvosi maszkok.
Mindezek után elmondható, hogy a megfelelően használt textil maszk a leginkább környezetbarát megoldás a jelenleg elérhető maszkok közül.
Koronavírus és környezetvédelem kapcsolatával foglalkozó cikkeim:
- Koronavírus pozitív hatásai a környezetre;
- Koronavírus idején zöldülj otthon! Íme 5 tipp;
- Helyes kézmosás szabályai koronavírus ellen.
A koronavírus-fertőzésről szóló hivatalos tájékoztatók koronavirus.gov.hu oldalon elérhető.