A Madarak és fák napja hiszitek vagy sem, de Magyarország legrégebbi és legpatinásabb zöld ünnepe, amit minden évben május 10-én rendeznek meg.
Ezt a neves napot több mint 100 évvel ezelőtt Herman Ottó magyar természetkutató hozta létre, hogy egy napot szenteljünk a természeti értékeink megóvására.
A Madarak és fák napja üzenete egyre fontosabb!
Az eseményt 1906-ban rendezték meg első alkalommal (pont a Dédim születési éviben), amikor még a környezetvédelem fogalma még szinte nem is létezett. Ilyenkor az emberek ezen a napokon kirándulásokon vettek részt és fákat ültettek vagy madárodúkat helyeztek ki és cikkekkel és kiadványokkal hívták fel a figyelmet a természet védelmére, akárcsak ma.

Pusztuló erdők, pusztuló élővilág
A vadon élő növények és állatok kihalása napról napra egyre gyorsabban történik, amit nem években vagy hónapokban, hetekben, hanem napokban és órákban lehet mérni. Mindezek mellett a fogyasztói társadalmunk életvitele nyomán sorra éljük fel pótolhatatlan erőforrásainkat:
- százmillió évek alatt létrejött és felhalmozott természeti kincseket herdálunk el néhány évtized alatt;
- a madarak életkörülményei egyre romlanak vagy életterei megszűnnek;
- pusztulnak az erdők, a mezők.
A legpatinásabb és a legrégebbi zöld ünnep, a Madarak és fák napja
Világszerte több környezetvédelmi probléma miatt gombamód szaporodnak a különböző világnapok és nemzetközi akciók (Műanyagmentes július), ahol az emberi tevékenység pusztító hatásaira, bolygónk égető problémára hívják fel a figyelmet.

Ezek többségét azonban alig pár évtizede ünnepeljük ilyen például a Víz világnapja (1993), a Föld napja (Magyarországon 1990 óta), a Környezetvédelmi világnap (1972). Ezen neves napok olyan számos országot érintő figyelemfelkeltő programok, amelyeket általában nemzetközi szervezetek hoznak létre aktuális témához kapcsolódóan. Emiatt is kivételes a Herman Ottó által megálmodott és korszakokat megelőző neves nap, a Madarak és fák napja.
A Madarak ünnepe mindenkié, mert
nincs szebb a madárcsicsergéses reggeleknél, szerintem. Sőt (mi több), a szárnyas élőlények a világ kultúráiban általában véve az éghez, ezáltal a valláshoz köthetőek, mint az égi lélek jelképei..
- Táltosok, sámánok
a magyar mitológiában a kereszténység előtti időkben a táltosok, sámánok lelke is madár képében szállt a túlvilágra megtudni a jövendőt, vagy megküzdeni a rosszindulatú szellemekkel. - Honfoglaló magyarok
a honfoglaló magyarok totemállata a turulmadár volt. Az eredetmonda szerint a nemzetség ősanyját, Emesét turul termékenyítette meg, e frigyből született Álmos vezér, aki 850-től uralkodott. - Kereszténység
a madárlélek szimbólum jelentése jellemző a kereszténységben is, például a Szentlélek galamb képében jelent meg Jézus feje felett, mikor megkeresztelkedett.
A Fák ünnepe mindenkié, mert
a fa a legősibb, az egész világ kultúrájában használt, úgynevezett egyetemes növényszimbólum, ami az örök fejlődést, megújulást, elmúlást jelképezi (kiszáradt fa). A klímaváltozás hatásainak megfékezésére 2019-ben világszerte több száz faültetési program, kezdeményezés indult el, ami az utóbbi évek legmenőbb zöld trendjévé nőtte ki magát.

Fontos minden esetben megemlíteni, hogy a faültetés megfelelő körültekintést igényel és évszakokhoz köthető. Erről a Faültetés szabályai cikkemben írtam bővebben, amit ajánlok olvasásra faültetés előtt állók számára.
Madarak és fák napja a figyelemfelkeltés jegyében
Segítsünk együtt a természetnek, hogy az ünnep napjának az alkalmán minél több ismerősünk és barátunk figyelmét felkeltjük a természeti értékeink védelmére!
Így keltsd fel a figyelmüket:
- a legegyszerűbb, ha a közösségi médián minél több zöld témájú cikket osztasz meg;
- mutass nekik jó példát (szedj szemetet, kertészkedj, törekedj a hulladékmentes életmódra)
- ültess fát (ősz közepétől tavasz közepéig lehet fát ültetni);
- és ha értékesnek gondolod ezt a cikkemet, akkor kérlek oszd meg velük.
További tartalmak is érdekelnek, amikkel foglalkozom, akkor ajánlom figyelmedbe a zöld blogomat, ahol környezetvédelem, kertészkedés, újrahasznosítás témákkal kapcsolatban rendszeresen olvashatjátok írásaimat, illetve emellett a Youtube csatornámon is rendszeresen zöld tartalommal jelentkezem.
Bízom benne, hogy a Madarak és fák napja a koronavírus-járvány ellenére is sikeres lesz és minél többen tudnak hozzá csatlakozni, akár csak egy közösségi zöld megosztással.
Tudjátok: Nélkületek nem sikerülhet!
Miről szól a Madarak és fák napja?
Magyarország legrégebbi zöld ünnepe, ami a természet megóvásáról szól.
Mikor van az ünnep?
Minden év május 10-én.
Hogyan lehet részt venni?
Többféleképpen, de a hagyományok szerint faültetéssel és madárodú kihelyezéssel.