Íme 12 zöld applikáció, aminek a használatával környezettudatosabban élhetjük mindennapjainkat és nem mellesleg tehetünk a földi ökoszisztéma fennmaradásáért is.
Ebben a cikkemben összegyűjtöttem nektek az élet több területén is alkalmazható környezetvédelemmel is szorosan összefüggő, igazán hasznos alkalmazásokat. Szerintem érdemes mindegyiket külön-külön is kipróbálni. (A cikk végén vár egy kérdés!)
1. AirVisual, a levegőszennyezés mérő
Az AirVisual egy intelligens, hordozható monitor, mely folyamatos tájékoztatást ad arról, hogy éppen milyen a lakóhelyed levegőjének minősége. A monitor a közvetlen szennyezést (PM) és a szén-dioxid-szintet (CO2) méri valamint az adatokat továbbítja a felhasználók számára, akik ezáltal naprakészek lehetnek a levegő szennyezettségét illetően.
Az alkalmazás figyelmeztet, ha kiugróan rossz értékeket vagy értékváltozást tapasztal.
Mindezek mellett a világban történő levegőszennyezéseket lehet követni. Én például ennek az alkalmazásnak a segítségével követtem az Amazonas őserdő és az ausztráliai tüzek alakulását.

Az alkalmazás innen tölthető le.
[the_ad id=”527″]
2. KukaLand, ahol a szelektív hulladékgyűjtés csak játék
Az alkalmazás több különböző (fém, papír, műanyag, üveg és plusz egy ráadás) világba kalauzol el bennünket. Ezekből a világokból többféle érdekes dolgot tanulhatunk meg a szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatban. Én úgy gondolom, hogy ez az alkalmazás nem csak gyerekeknek ajánlott, hanem a szülőknek is.

Az alkalmazásról írt cikkem a Szeretlekmagyarorszag.hu honlapon olvasható, ami mellett ajánlom figyelmetekbe a szelektív hulladékgyűjtés szabályairól szóló összefoglaló cikkemet.
3. Fajbook, az élővilág megismeréséért
Gaál Péter és Máté Bence ötlete alapján készült el a Fajbook oldal és alkalmazás, ahol különböző magyarországi állatfajok lefotózásával versenyezhetsz, ami arra ösztönzi a fiatalokat, hogy a telefonjukat ne csak a megszokott aktivitásokra használják, hanem a Magyarországon élő állatok fotózásával versenyezni tudjanak.
Nem a fotók minősége számít, csak az, hogy felismerhető legyen rajta az állat és minél többet gyűjts össze.
Ezen a versenyen komoly nyereményeket (akár mobiltelefont, laptopot) tudtok nyerni. A játék célja, hogy egy kitöltetlen fotóalbumot kapnak a felhasználók az egyes fajok nevével, és az üres kártyák kitöltésével egy országos szintű fotópályázatban tudnak részt venni. Nem a képek minősége számít, hanem a mennyiség és az ismeretek.
Az alkalmazástól bővebben a honlapjáról lehet tájékozódni.
4. Ecosia böngésző– amivel fát ültethetsz
Az Ecosia a Microsoft Bing nevű keresőmotorral van ellátva és lényegében úgy működik, mint például a Google rendszere.
Csak annyi a különbség, hogy minden 45 begépelt keresés után a vállalat egy fát ültet el.
Hogy minél több fát ültethessenek nincs más dolgod, minthogy tedd az Ecosia-t alapértelmezett böngésződdé és segítsd vele a Föld bezöldítését!
Az alkalmazás mobilon és asztali gépeken is elérhető.
5. Budapest Green
A Főkert Nonprofit Zrt. által létrehozott alkalmazás célja bemutatni a hazai és külföldi érdeklődőknek a budapesti zöldfelületeket, azok értékét, valamint a zöld tudatosság elősegítése az alkalmazás felhasználói között.
Az alkalmazásról bővebben itt.
6. Fish’n Go, a fenntartható horgászturizmusért
Fish’n Go, a legnagyobb nemzetközi horgászvíz adatbázis, vízkereső és digitális fogási napló, ahol horgászhelyeket és horgásztúrákat foglalhatsz le gyorsan és egyszerűen. Az alkalmazás használatával minden horgászhely foglalással őshonos, védett halfajok védelmét és természetes környezetükbe való visszatelepítéseit támogatod!
További részletek az alkalmazás honlapján.
7. Hulladékvadász applikáció a tiszta környezetért
Rangos digitális díjakkal elismert és sok ezer felhasználóval rendelkező alkalmazás Magyarország legaktívabb környezetmegóvó Hulladékvadász mozgalmának nem mindennapi eszköze. A Jövő Öko-Nemzedéke (JÖN) Alapítvány által üzemeltetett Hulladékvadász by Zeewa rendszerének a része az alkalmazás.

Több éven át tartó fejlesztés hatására az applikáció 2020. januárjában megújult:
- az illegális hulladéklerakások bejelentésén túl
- szemétszedési akciók szervezésére
- és Zeewa token (pénz) gyűjtésére is van lehetőség.
Az applikáció IOS-en és Androidon is elérhető, további részletek itt.
8. Állatkísérletmentes termékkereső alkalmazás (Cruelty – Free productsearch)
Egyszerű alkalmazás egy speciális keresési funkcióval rendelkezik, amely segítséget nyújt az állatkísérlet – mentes termékek vásárlásához. Az alkalmazás adatbázisában már több ezer folyamatosan bővülő több ezer magyar és külföldi termékről kaphatunk hasznos figyelmeztetéseket.
Nincs is mit ezen még magyarázni. További részletek itt.
[the_ad id=”527″]
9. Sharewaste, a zöldhulladék-megosztó
Hazánk lakosságának éves hulladéktermelésének 20-30%-át a zöldhulladék adja. Tehát van miből lefaragni és ezzel a zöldhulladék-megosztó alkalmazással igen is lehet javítani ezen a helyzeten.
Az alkalmazás első számú célja a komposztálás népszerűsítése.
A ShareWaste alkalmazás több lehetőséget is kínál felhasználóinak: lehetsz donor vagy befogadóállomás, de akár mindkettő egyszerre.

A donor lényegében felajánlja zöldhulladékát egy befogadóhelynek. Egy befogadóállomás több donor zöldhulladékát is befogadhatja. Az alkalmazáshoz világszerte több ezren csatlakoztak már. Hamarosan te is fogsz, tudom.
Olvasd el a komposztáló applikáció bemutatásáról szóló cikkem.
10. Öko napló
Az Erzsébet Ifjúsági Alap applikációja a környezettudatosabb életmódra hívja fel a figyelmet. Az alkalmazás azzal a céllal készült, hogy segítsen a gondolkodásunkat tudatosabbá – pontosabban ökotudatosabbá – tenni, mindezt napi 2-3 percben. Mindössze napi öt rövid kérdésre kell válaszolnunk különböző témakörökben, és egyből láthatjuk, mely cselekedetünkkel védjük a Földet és melyikkel ártunk neki.
Az általános használat mellett az alkalmazásnak van egy extra módja is: lehetőséget biztosít, hogy az általános- és középiskolás diákok egy zárt rendszeren keresztül összemérhessék saját ökológiai lábnyomukat más iskolákéval, így játékos formában tudják ösztönözni egymást a környezettudatosabb életmódra.
Az alkalmazás ide kattintva letölthető.
11. WWF Léptem – Az első csepp
Egyéni lábnyomunk megismerése és csökkentése mindannyiunk közös érdeke. A WWF Magyarország egy hiánypótló applikációt fejlesztett, amiben gyakorlati segítséget ad mindennapi tippek adásával az ökológiai lábnyomunk csökkentésére.
Az alkalmazás ide kattintva elérhető.
12. Waterbot – a szobanövény öntöző
Volt már veled is olyan, hogy nem locsoltad meg időben a nővényedet és emiatt halt meg?
Melyik zöld applikáció használatáról készítsek bemutatóvideót? – Írd meg nekem ide kattintva!
Ha ezeken kívül ismersz még környezetvédelmi alkalmazásokat, akkor azt is írd meg nekem kommentben az alábbi bejegyzésemre kattintva, köszönöm!
Vállalok cégek, iskolák, közintézmények részére környezetvédelemmel kapcsolatos interaktív előadások, oktatások megtartását. Az alábbi űrlap megfelelő mezőinek kitöltésével lehet felvenni velem a kapcsolatot.
Bízom együttműködésünk és a környezetvédelem sikerében.
[contact-form-7 id=”348″ title=”árajánlat”]